Start O nas Projekt - Bibliotekarzu zaprzyjaźnij się... „Bibliotekarzu Zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem”
„Bibliotekarzu Zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem”

W czerwcu bieżącego roku, Gminna Biblioteka Publiczna w Lesznowoli dołączyła do projektu „Bibliotekarzu Zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem”, który jest realizowany przez fundację SYNAPSIS oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Projekt ma na celu zwiększenie świadomości bibliotekarzy i podniesienie ich kompetencji podczas obsługi czytelników z zaburzeniami komunikacji (autyzm, zespół Aspergera) oraz przystosowanie bibliotek do przyjęcia tak wyjątkowej grupy użytkowników.

Jak założenia projektu przełożyły się na rzeczywistość? Przede wszystkim biblioteka w Magdalence miała przyjemność kilkakrotnie gościć podopiecznych fundacji, którzy uczyli się jak korzystać z zasobów placówki. Wizyty okazały się owocne dla obu stron. My, bibliotekarze nauczyliśmy się na co zwracać uwagę przy obsłudze czytelnika z autyzmem, zaś podopieczni fundacji, mieli okazję poznać mechanizm działania biblioteki, proces zapisywania się do grona czytelników oraz samodzielnie wybrali pozycje, które szczególnie ich zainteresowały. Trzy spotkania z osobami z autyzmem, były jednak dopiero początkiem i przygotowaniem do rozpoczęcia naszej prawdziwej działalności w projekcie.

Na początku listopada braliśmy udział w specjalnym szkoleniu, które odbyło się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie. Trenerzy z fundacji SYNAPSIS rzucili nam światło na kilka nowych aspektów, które w relacji bibliotekarz i osoba cierpiąca na autyzm, mogą mieć kluczowe znaczenie. Dowiedzieliśmy się jak formułować informacje, tak by zostały poprawnie odkodowane przez autystę, a przede wszystkim - na czym skupić się najbardziej podczas obsługiwania go czy oprowadzania po bibliotece.

Teoria to jednak nie wszystko. Najczęściej klucz do zacieśnienia więzi i zainteresowania czytelnika, który ma problemy z komunikowaniem się, tkwi w drobiazgach. Te, ku naszemu zaskoczeniu mogą mieć wyjątkowo duże znaczenie. Właśnie dlatego pokazano nam również jakie dodatkowe pomoce (proste, aczkolwiek bardzo istotne w nawiązaniu relacji z osobą niepełnosprawną) możemy wprowadzić do swoich placówek.

Co możemy zrobić, by czytelnicy z autyzmem mogli  czuć się w bibliotece swobodnie i bezpiecznie? Twórcy projektu „Bibliotekarzu Zaprzyjaźnij się z osobą z autyzmem”, z udziałem samych bibliotekarzy wspólnie przygotowują pomoce, które mają na celu ułatwienie korzystania z zasobów biblioteki oraz sprawnego poruszania się po placówkach. Przyborniki biblioteczne, wzorcowe rozmówki czy specjalne piktogramy, to tylko część pomysłów, które na dobre mogą odmienić funkcjonowanie osób autystycznych w bibliotekach. Już wkrótce w specjalnej zakładce na naszej stronie internetowej, ukażą się drobne pomoce, dzięki którym osoby z zaburzeniami w sferze komunikowania się, będą mogły znacznie ułatwić sobie każdą kolejną wizytę we wszystkich naszych placówkach.