You are currently viewing Klimat na czytanie

Klimat na czytanie

wyzwania dla bibliotek, wyzwania dla planety

Tegoroczna, VI już edycja Nocy Bibliotek odbędzie się pod hasłem „Klimat na czytanie”. Wybraliśmy ten motyw przewodni, żeby podkreślić, że właśnie teraz, kiedy mamy ograniczone możliwości uczestniczenia w wielu formach kultury i życia społecznego, jest doskonały czas na czytanie, na bycie z książką, która daje wsparcie, wytchnienie czy rozrywkę. Jednocześnie chcemy ukierunkować Wasze działania na tematy związane z troską o klimat oraz dobrostan ludzi i Ziemi. Jesteśmy głęboko przekonani, że zmiana klimatu jest jednym z najistotniejszych wyzwań i tematów z jakimi będziemy się mierzyć w najbliższych latach. A biblioteka jest doskonałym miejscem, aby o tym wyzwaniu rozmawiać i podejmować je w konkretnych działaniach.

Jeszcze rok temu powiedzielibyśmy, że biblioteki stoją przed wyzwaniami związanymi z transformacjami cyfrową i muszą odnaleźć swoją rację bytu w rzeczywistość cyfrowej. Pandemia COVID-19 sprawiła, że cała nasza dotychczasowa rzeczywistość zatrzymała się. Wszyscy zmuszeni byliśmy z dnia na dzień zawiesić dotychczasowe działania i sposób ich realizacji, wypracowane metody pracy i komunikacji. Utarte ścieżki i bezpieczne schematy. Instytucje kultury musiały zamknąć drzwi przed swoimi odbiorcami i na nowo przemyśleć formaty swoich działań, znaleźć nowe sposoby budowania relacji z odbiorcami i odpowiedzieć sobie na pytanie co i jak mogą dla nich zrobić zdalnie, z wykorzystaniem internetu. Niezwykłe było to, jak błyskawicznie i z jaką mocą instytucje kultury odnalazły się w tej sytuacji. Metodą prób i błędów oraz wzajemnych inspiracji zaanektowały rzeczywistość cyfrową i z dnia na dzień poszerzały swoją ofertę kulturalną online.

Dziś, nikt już nie powie, że biblioteki muszą na nowo zdefiniować się w rzeczywistości cyfrowej. To już się stało – w ostatnim półroczu. Oczywiście, stało się nagle, często bez przygotowania, często „na żywioł”. Przed nami więc czas analizy, wyciągnięcia wniosków i uporządkowania nabytych doświadczeń. Wiemy jednak, że rzeczywistość cyfrowa nas nie zniszczyła i nie pochłonęła a raczej wzmocniła, pokazując nam nowe możliwości. Przestaliśmy się jej obawiać i wiemy, że może być ona skutecznym narzędziem, które potrafimy co raz lepiej wykorzystywać.

Równocześnie, przewrotnie wobec doświadczeń ostatnich miesięcy, biblioteki są poniekąd genetycznie stworzone do dbania o cyfrowy dobrostan swoich odbiorców i stwarzania im okazji do cyfrowego detoksu. A więc właśnie w czasie, gdy nie rozstajemy się z urządzeniami komunikacyjnymi to właśnie biblioteki mogą przypominać, że warto je dla zdrowia psychicznego zastąpić książką. Wyzwaniem więc jest szukanie równowagi i kolejnych, nowych sposobów bycia z naszymi czytelnikami.

źródło tekstu : nocbibliotek.ceo.org.pl

#nocbibliotek, #bibliotekaonline, #zostanwdomuczytajksiazki, #niezostawiamczytelnika, #bibliotekazdalnie.